Home > Our Achievements > Alumni Achievements

Alumni Achievements

Presenting to you, Fatin and Gao Jun!


Tay Gao Jun.JPGFatin Mayasari Binte Amran.JPG


Our Outstanding Alumni!

S/No

Name

Achievements

Place of Graduation

Year of Graduation

1

Anson Chua Zhi Hong

Diploma in Mechanical Engineering
The Singapore Mint Silver Medal & Prize
Diploma with Merit

Ngee Ann Polytechinic

2022

2

Low Bing Heng

Diploma in Immersive Media & Game Design
DigiPen Silver Medal & Prize

Ngee Ann Polytechinic

2022

3

Cheah Xue Min Chermine

Diploma in Electronic & Computer Engineering
Diploma with Merit

Ngee Ann Polytechinic

2022

4

Tan Xin Yuan

Diploma in Nursing
Diploma with Merit

Ngee Ann Polytechinic

2022

5

Tay Hui Xin

Diploma in Early Childhood Development & Education
Diploma with Merit

Ngee Ann Polytechinic

2022

6

Fatin Mayasari Binte Amran

Fatin was awarded the Ngee Ann Kongsi Gold Medal Award, as the top graduate of ITE College Central. She is also the winner of the 2022 Lee Kuan Yew Model Student Award

ITE College Central

2022

7

Sreeram Rojin

Sreeram was identified as the Best Overall Performer for the ‘O’ level category in the 19th Joint Tuition Awards Ceremony, organized by CDAC / SINDA / Mendaki and the Eurasian Association of Singapore, to recognize students in their tuition programs who have done well.

Yuhua Secondary School

2021

8

Ian Heidie Zuraimi

Diploma in Landscape Design and Horticulture
Lady Yuen-Peng McNeice Gold Medal Prize
Diploma with Merit
NParks Prize
STX Landscape Architects Prize

Ngee Ann Polytechinic

2020

9

Muhammad Irfan Bin Hamsari

Diploma in Automation and Mechatronic Systems
Oriental Motor Silver Medal & Prize
Diploma with Merit
Pesto Prize
LKH-Precicon Prize

Ngee Ann Polytechinic

2020

10

Elly Zulkarnean B Jufri

Diploma in Hotel and Leisure Facilities Management
CPG FM Silver Medal and Prize
Diploma With Merit
Mendaki Award 2020

Ngee Ann Polytechinic

2020

11

Masagca Merwyn Louie Dumasis

Diploma in Aerospace Technology
Diploma with Merit

Ngee Ann Polytechinic

2020

12

Low Jing Ying

Diploma in Business Studies
Min Transformations Prize

Ngee Ann Polytechinic

2020

13

Tan Kim Lin

Diploma in Multimedia and Animation
NCS Prize

Ngee Ann Polytechinic

2020

14

Muhammad Akid Danial Bin Masri

Diploma in Marine Engineering
Sembcorp Marine Gold Medal
Singapore Maritime Officers Union Prize
Diploma With Merit

Singapore Polytechnic

2019

15

Nurudin Bin Samsudin

Diploma in Biologics & Process Technology
School of Chemical & Life Sciences
Roche Singapore Technical Operations Silver Medal

Nanyang Polytechnic

2019

16

Fatin Mayasari Binte Amran

Lee Kuan Yew Award All Around Excellence 2020

Yuhua Secondary School

2019

17

Tay Gao Jun

Certified Ethical Hacker Master 2020

Yuhua Secondary School

2018

18

Muhammad Shamin Teo Bin Sharif Teo

NSF Man of the Year 2020

Yuhua Secondary School

2014