Home > Our Achievements > Academic and Learning Achievements

Academic and Learning Achievements

Year of 2022

S/No

Name

Achievements

Year

Class

1

Gurrala Sreetham

W7 Upload! Online Art Competition (Certificate of Commendation)

2022

302

2

Syed Seyiph Shahab

303

3

Adnan Zuhayr Bin Razali

Singapore Youth Festival Youth Station Project 2022. The students' original song "When We Were Younger" was selected as one of the Top 10 songs for the Lower Secondary Category. In total, students from 74 school submitted 171 original songs for consideration.

2022

202

4

Guevarra Beatrice Raine Cruz

204

5

Koh Shuyu, Leeann

204

6

Pathavee Ho Jun Yan

Singapore Youth Festival Youth Station Project 2022. The students' original song "Voices" was selected as one of the Top 10 songs for the Lower Secondary Category. In total, students from 74 school submitted 171 original songs for consideration.

2022

203

7

Tay Hang Yu

204

8

Becky Fok Zhi Hui

205

9

Cha Zi Yi

205

10

Fareesha Begum Binte Hidayathullah

Singapore Youth Festival 2022 Art Exhibition. The students' artwork, "Waste of Waste" was awarded the Certificate of Recognition and selected for an on-site exhibition at the National Museum of Singapore

2022

306

11

Qiara Quzandria Binte Adnan

12

Leong Mei Ling Amanda Fitriana

13

Thet Thet Aung San

14

Liew Yu Heng

IgnITE Skills Challenge 2022 - Mobile Robot Challenge 1st Prize

2022

401

15

Mohamed Nor Sharizam Bin Muhamad Sharikin

16

Muhammad Nur Sufyan Bin Nordin

17

Mak Jun Rong, Deon

IgnITE Skills Challenge 2022 - AI Car Challenge Finalist (Top 10)

2022

102

18

Fabian Lim Kai Feng

19

Jordan Lo Zheng Jie

20

Janice Lee Siew Hui

IgnITE Skills Challenge 2022 - AI Car Challenge

2022

201

21

Chan Jia Le Kayden

22

Teo Zhi Rong

23

Kimberlie Lee Rui Yu

IgnITE Skills Challenge 2022 - Logistics Challenge

2022

103

24

Yuvvika Therumaraj

25

Jayden Teo Xu Kai

26

Chan Guan Yang

IgnITE Skills Challenge 2022 - Logistics Challenge

2022

103

27

Cedric Li Yao Zhong

28

Lum Chee Hou Rian

29

Aqil Bin Aman

IgnITE Skills Challenge 2022 - ChromatoDigiArt Challenge

2022

203

30

Toh Qixian

31

Muhammad Nur Hassan

32

Thanchnamoorthy Haripriyan

A Drama Workshop cum Competition was organised by Commonwealth Secondary School Tamil unit for W1W7 Cluster Lower Secondary students.
After the workshop, participants competed in the drama competition by submitting a video based on the topic of Resilience. Our school won first prize for the W1W7 Cluster Tamil Drama Competition.

2022

203

33

Carounagarane Guru Prasath

205

34

Muthamil Selvan Darshan

205

35

Akshitha Pandi Manikandapandi

207

36

Pazhanivel Abarna

207

37

Nurul Aishah


BLACKARENA Malay Drama Competition organised by organised by Bukit Batok East CC MAEC and supported by Malay Language and Literary Promotional Committee (MLLPC), MESRA and Lee Foundation.
- 4th place and Best Actress Award

2022

302

38

Puteri Ellyza

304

39

Sarah Aryana

304

40

Nuriyan Insyira

304

41

Chew Ting An Cyrus

Singapore Junior Chemistry Olympiad 2022 - Bronze

2022

409

42

Chen Jeun Wei

Singapore Junior Chemistry Olympiad 2022 - Merit

308

43

Sayeda Fahmida Islam Mahee

Singapore Junior Chemistry Olympiad 2022 - Certificate of Participation

An annual competition organised by the Singapore National Institute of Chemistry (SNIC) in partnership with NUS, NTU, SUTD and Nanyang Polytechnic and supported by the Ministry of Education (MOE).

402

44

Siti Nur Aisyah Binte Ibrahim

402

45

Tommy Lee Jun Feng

402

46

Venkatesan Haam Prasath

402

47

Siruvani Sivakumar

408

48

Teo Yin Shuen

408

49

Chua Tze Yen

408

50

Chew Jun Liang

408

51

Low Wen Jie Owen

409

52

Ernst Goo Shang Wei

409

53

Lee Xin Nee

308

54

Selvakumar Maheshwari

308

55

Lucas Peh Yi Jie

308

56

Sugumar Rishivandh

308

57

Nga Wei Sheng

308

58

Muthukumaran Arunkumar

308

59

Wong Qi En Audric

308

60

Jay Min Divakar

308

61

Tong Jia Bao

308

62

Wijetunga Mudalige Weihan Wijetunga

308

63

Chua Chee Yang

308

64

Jet Ang Yong Xiang

308

65

Chan Wen Hui

308

66

Thiha Thant Zaw

308

67

Sean Wu Wei Loong

308

68

Andrie Su Heng Yi

308

69

Candy Koh Tiantian

5th Text Recital Competition for Primary and Secondary Schools
Lower Secondary (Individual)
Bronze Award

2022

106

70

Xu Yujia

108

71

Natalie Tan Li Lin

5th Text Recital Competition for Primary and Secondary Schools
Lower Secondary (Team)
Bronze Award

2022

105

72

Ng Yu Han

105

73

Keith Chia Jia We

105

74

Lee Cheng Xin

105

75

Hu Jiani Joey

5th Text Recital Competition for Primary and Secondary Schools
Upper Secondary (Team)
Bronze Award

2022

307

76

Tong Jia Bao

308

77

Ong Yee Xuan

308

78

Bong Wan Hua

308

79

Lee Xin Nee

308

80

Liew Yu Heng

National Chinese Challenge 2022-Certificate of Participation

2022

401

81

Venice Lieu Qian Yao

404

82

Tong Jiabao

308

83

Lee Xin Nee

308

84

Bong Wan Hua

308

85

Ang Kai Qi Angeline

308

86

Lee Yong Le Ethan

All Singapore Secondary Mathematics Competition (ASMC) for Normal Course Students 2022
- Certificate of Participation

2022

404

87

Soo Tse Siang

404

88

Tay Weide Xavier

404

89

Nor Sharizam Bin Muhamad Sharikin

401

90

Cheng Kei Win

401

91

Liew Yu Heng

All Singapore Secondary Mathematics Competition (ASMC) for Normal Course Students 2022
- Certificate of Achievement (5th Place)

401

92

Choon Kah Ning

All Singapore Secondary Mathematics Competition (ASMC) for Normal Course Students 2022
- Certificate of Participation

202

93

Anderz Lan Jun Rong

203

94

Mohamad Rayyan Hambali

203

95

Janice Lee Siew Hui

201

96

Tan Yuk Xuan

201

97

Teo Zhi Rong

201

98

Chen Jeun Wei

Singapore International Mathematics Computational
(Junior Challenge)

2022

308

99

Chua Chee Yang

308

100

Sugumar Rishivandh

308

101

Mohamad Kariim Rehaizad Bin Ruslan

Animation and Game Making (AGM) Competition 2022
Animation Category (Bronze Award)

2022

201

102

How Xuan Feng Charlene

Animation and Game Making (AGM) Competition 2022
Game Making Category (Gold Award)

2022

301

Year of 2021

S/No

Name

Achievements

Year

Class

1

Cheong Kei Win

Network for Teaching Entrepreneurship (NFTE) Youth Challenge

Global Young Entrepreneur (Singapore)

2021

401 

2

Toh Shan Xuan (Individual)

The 4th Text Recital Competition for Primary and Secondary Schools (第三届新加坡中小学课文朗诵比赛 (Bronze Award) for Individual and Groups

2021

104

3

Liu Fang Chu Fan

2021

104

4

Ang Yun Wen

2021

105

5

Tan Zi Yi

2021

106

6

Lee Xin Nee

2021

206

7

Lim Xin Ting

2021

206

8

Hu Jiani Joey

2021

206

9

Liew Yu Heng

2021

301

10

Venice Lieu Qian Yao

2021

304

11

Chua Jing Wen Rachel

2021

402

12

Qi Ke

2021

404

13

Lee Xin Nee

The 3rd Text Recital Competition for Primary and Secondary Schools (第三届新加坡中小学课文朗诵比赛 (Bronze Award)

2021

206

14

Lim Xin Ting

2021

206

15

Bong Wan Hua

2021

204

16

Hu Jiani Joey

2021

204

17

Tong Jiabao

2021

204

18

Chua Jing Wen Rachel

2021

402

19

Chow Sher Mayne

2021

402

20

Qi Ke

2021

402

21

Gan Bing

IgnITE Skills Challenge - Dancing Drones Challenge - Finals

2021

202

22

Yong Qing Long

2021

202

23

Gurrala Sreetham

2021

203

24

Mark Jeshurun Gumban Mirasol

Singapore Physics League 2021 - Team Bronze Award

2021

409

25

Cheng Yu Siang, Dylan

2021

409

26

Swan Pyae Hmu Naing

2021

409

27

Siew Jie Wen

2021

409

28

Yen Jun Kai Vincent

Singapore Physics League 2021 - Team Honorable Mention

2021

409

29

Joni Jafrul Ahammed

2021

409

30

Ong Joon Hao

2021

409

31

To Jie Le

2021

409

32

Sreeram Rojin

Singapore Junior Chemistry Olympiad - Bronze (Individual)

2021

409

33

Siew Jie Wen

Singapore Junior Chemistry Olympiad - Merit (Individual)

2021

409

34

Ng Xin Yue

Singapore Junior Chemistry Olympiad - Merit (Individual)

2021

409

35

Bryan Yee Yixuan

Singapore Junior Chemistry Olympiad - Merit (Individual)

2021

409

36

Bill Gates

ITE IgnITE challenge - Robotito challenge - finals

2021

301

37

Caleb Loh Zeng Hung

301

38

Darren Ng Guo Xuan

301

39

Liew Yu Heng

ITE IgnITE challenge - Robotito challenge - 2nd prize

2021

301

40

Mohd Sharizam

301

41

Muhd Sufyan

301

Year of 2019/2020

S/No

Name

Achievements

Year

Class

1

Karin Jeslyn Chua

Singapore Math Olympiad (Junior): Honourable Mention

2019

205

2

Chua Brian

Singapore Math Olympiad (Junior): Honourable Mention

2019

104

3

Goh Benson

Singapore Math Olympiad (Junior): Honourable Mention

2019

105

4

Nur Syarifah Bte Najib

National Malay Writing Competition (Gold With Honours)

2019

404

5

Mohamed Nor Sharizam Bin Muhamad Sharikin

National All Singapore Secondary Mathematics Competition for Normal Course: 15th place

2020

201